Asya Ekspedisyonu

Anket

Bahçemdeki Köstebek

Tarih / Date: 07-01-2014

Geçen yıl sonbaharda çimlerimin altını üstüne getiren bir köstebek vardı. Bir türlü başa çıkamıyordum...

BAHÇEMDEKİ KÖSTEBEK

Geçen yıl sonbaharda çimlerimin altını üstüne getiren bir köstebek vardı. Bir türlü başa çıkamıyordum. Bir akşam dolunayı izlerken çimlerin üstünden gelen tıkırtılara ışık tutunca bu garip yaratığın tam bahçemdeki düzün ortasında yeni bir kuyu açma çalışmalarını sürdürdüğünü gördüm. Koşup yakaladım. Müthiş bir gücü vardı, avucumun içinde parmaklarımı açacak kadar güçlü el, ayak ve burun darbeleri atıyordu. Balkonda ay seyredenlere köstebeği gösterdiğimde herkes önce bir "ıığğğ" sesi çıkardı, sonra da Seçil dışında herkes baş parmaklarını aşağı çevirip tempo tutmaya başladı.

Bilinen adı ile köstebek buradaki ismi ile kör sıçan ise avucumun ortasını burnu ile umutsuzca delmeye çalışıyor ve tir tir titriyordu. Kör olduğu için göz göze de gelemediğim bu hayvanı ne yapacaktım? Bütün yaz öfkemi doruk yaptırmış çimlerimi, değerli ve Yeni Zelanda dahil dünyanın çeşitli yerlerinden getirdiğim bir çok bitkiyi mahvetmişti. En çok da Çin'den binbir zahmetle getirdiğim liçi meyvesine üzülmüştüm. Eee artık avucumdaydı ve bu dertten kurtulmam an meselesiydi. Bu arada türibinler parmak aşağıda tezahuratı arttırmışlardı; öldür öldür! Bizim Leon'a büyük bir kavanoza toprak doldurup getirmesini söyledim. Kavanoz geldi, köstebeği kavanoza bırakmam ile toprağın içinde kayboldu. Ben de merakla ne yapacak diye bekliyorum. Amacım sabah bahçemden uzak bir yere götürüp özgürlüğünü iade etmek. İtirazlara rağmen öldürmeyeceğim. Kavanozu kenara koydum ve ben de terasa çıktım, sohbetimiz ne kadar sürdü bilmem ama gidip kontrol edeyim diye tekrar kavanozun yanına indiğimde şok oldum. Çünkü bizim köstebek, namı diğer dozer, cam duvardan yukarı dikilmiş açık kapaktan gökyüzünü koklamaya devam ediyor.

İçimde müthiş bir acı hissettim, neye sebep oldun be salak deyip kavanozu kaptığım gibi bahçeden elli metre uzağa götürüp boşalttım. Özgür bir canlının meşrebini yerine getirirken tarafımdan birkaç saat özgürlüğünden koparılması içimde yumru gibi terasa döndüm. Bazıları öldürmediğim için kızgın. Ben de birkaç saat de olsa özgürlüğünü engellediğim için üzgünüm. Teselli eden Seçil. "Ya onu öldürmeyi düşünenlerin eline geçseydi deyip beni rahatlatmaya çalışıyor."

Derken kış geldi, ilk karlar yağdı ve olayı unuttuk. Ta ki karlar eriyene kadar. Karlar eridiğinde bir de ne göreyim bizim dozer karın altında tüm düzü delik deşik etmiş. O güzelim çimlerim havan topu talim sahasına dönmüş. Öfkem ile pişmanlığım, durum karşısındaki şaşkınlığım had safhada. Topu topu iki saat esaret için bu cezayı hak etmediğim kesin. Hani o an görsem Allah muhafaza pek de barış yanlısı değilim. Derken çim tarağı makinem ile bütün sahayı düzeltip delikleri kapattım. Sonra bir seyahate gitmem gerekti. 10 gün sonra bir torba çim tohumu ile döndüm, aklım sıra o kel ve çimsiz bahçemi yeşerteceğim. Bir de ne göreyim; delik deşik edilen alan yemyeşil. Diğer taraflarda çimler henüz toparlanmışken burası biçmelik olmuş.

İşte o zaman anladım ki cam bir duvardan özgürlüğü koklayan dozer beni cezalandırmamış, ödüllendirmiş. Onu beklediği gibi telef etmediğim için bütün kış karın altında benim için çalışıp toprağı havalandırmış, çim dışındaki istilacı bazı yumru kökleri de yemiş.

Aynı durum yaban domuzları içinde geçerlidir. Onları ormanlarında sürek avı ile avlayanlar, onların dünyaya katkılarının sizden fazla olduğu kesin. Orman altını kazıp tohumları gömerken ağaçların da nefes almalarını sağlıyorlar. Tabii ağaçlar da havadaki karbondioksiti emip oksijen üreterek sizin nefes almanızı sağlıyor...  

Cemal GülasYorum Yaz


E-Posta :


Saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

 • H.Erdoğan
  21-02-2015

  :))..çok güzel..

 • Harun Deveci
  19-03-2014

  Özgürlüğü savunurken nasılda farkına varmadan başka yaşam formlarına kısıtlamalar getirir insan ! İnsan evet insan olmasa zaten bu sefer toprağa cansız şekilde bırakırdı o köstebeği,yürekten paylaşım bu olsa gerek,iyi ki halaa özgürlüğün ve nefes almanın ne demek olduğunu anlayabilecek "İNSAN" lar var. Uzakta değil yakında başlayacak hayat tekrar .

 • gönül atlı
  09-01-2014

  yeryüzündeki hiçbir canlı bizim kadar akıllı olmadığı halde ne için burada bulunduğunu bilir ve ona uygun davranır.bir biz insanlar neden buradayız sorusuna cevap aramakla geçen bir ömür süreriz ve bir gün o sorunun cevabını bile veremeden yaptığımız kavgaları savaşları kırıcılıkları ardımızda bırakır bu dünyadan göçeriz.hintlilerin düşüncesine göre yeniden geliriz ve daha bilinçli oluruz .ben de böyle olacağı fikrini seviyorum.daha iyi bir dünyada daha iyi bir insan olmak için...

 • Huriye ÖREN
  08-01-2014

  Harika bir yazı.Ama gel de insanoğluna bunu anlat.Sivrisineklerin bile bir sürü zararlı organizmaları yok ettiğini söylüyor uzmanlar.Yaradan hiç bir şeyi fuzuli yere yaratmamış.

 • kirpi
  07-01-2014

  her kimseler,öldür tezahüratı yapanlardan uzak durun...

 • tuvana
  07-01-2014

  Harika... İki yıl önce İstanbul'u bırakıp, doğanın(çayırın) ortasındaki 50 mk.lik evim ve küçücük bahçeme yerleştikten sonra doğayla başbaşa mutlulukla dolu yaşıyorum... Bu yazıdaki köstebek olayını da aynıyla yaşadım, yaşıyorum.. Şimdi çevremde, köylüler başta olmak üzere herkese anlatmaya çalışıyorum ki doğada zararlı diye bir şey yok. Zararlı kavramı biz insanların beyinlerindeki kaskatı düşünce kalıplarından birisi sadece... Çevremde bir kaç bağ evi var. Yazları geliyorlar. En büyük sıkıntıları tarla fareleri. Dikkatimi çekti, neden benim bahçemde hiç yokken, ortalık tarla faresi kaynıyor diye. Sonra buldum... Bahçemde ilk günden bir yılan görmüştüm. Asla öldüremem. Sadece zehirli olup olmadığını araştırdım ki kedilerim ve köpeklerimi ısıracak olursa ne yapabilirim diye... Baktım ki zehirli de değilmiş. İki yıldır birlikte yaşıyoruz... Tabi tarla farelerinin ne olduğu da böylece ortaya çıkmış oldu... Artık sitenizin sürekli takipçisi olacağım...

 • ali kadı
  07-01-2014

  evet onların yurduna biz geldik onlar hep burada idiler biz geldik onlar gitsin olmaz tabii

 • erol acar
  07-01-2014

  ne düşünüyorum biliyormusun cemal abi sen ve senin gibi adam gibi adamlar bizim ülkede çevre bakanı orman bakanı veya turizim bakanı olmalı.

 • denizkızı
  07-01-2014

  Harika bir yazı ve harika bir anlatım.Çok etkileyici ve sürükleyici.Saygılar Cemal Bey...