Haberler

Asya Ekspedisyonu

Anket

10 milyon yıllık balina fosiline büyük ilgi

13-08-2013

Çanakkale'deki müze, 10 milyon yıllık balina fosili ve sergilenen diğer unsurlarla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler, üniversiteye ait müzeyi internet ortamında geziyor.

 

AA

Çanakkale'deki müze, 10 milyon yıllık balina fosili ve sergilenen diğer unsurlarla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler, üniversiteye ait müzeyi internet ortamında geziyor.

ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çalık: "Müzemizde sergilenen ve yüzgeç kısmı olan kol kemiğine ait olduğu düşünülen balina fosili örneği, Türkiye'de ilk olma özelliğine sahip"

Ege Denizi'nde, yaklaşık iki yıl önce Saros Körfezi Doğal Hayatı Koruma ve Amatör Olta Balıkçıları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (SAODER) Başkanı İsmail Gürlen tarafından tesadüfen bulunan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Yer Bilimleri Müzesi'nde sergilenen 10 milyon yıllık balina fosili, ziyaretçilerden ilgi görüyor.

ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayten Çalık, fosilin, bulunmasının ardından Paleontolog Yrd. Doç. Dr. Sevinç Kapan Yeşilyurt'a verilip müze envanterine dahil edildiğini söyledi.


Daha sonra tanımlanmak üzere Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Araştırma Merkezi ve Doğa Tarihi Müzesi Müdürlüğüne gönderilerek, Müze Müdürü Paleontolog Prof. Dr. Tanju Kaya ve ekibince incelenen fosilin, günümüzde yaşamayan "cetotheriidae" familyasından 6-8 metre boyundaki balenli cinsi balina türüne ait olduğunun belirlendiğini dile getiren Çalık, şöyle konuştu:

"Çanakkale Boğazı'nın her iki yakasında 1960'lı yıllarda yapılan çalışmalar sırasında Doğa Tarihi Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Fikret Ozansoy tarafından balina bulguları rapor edilmiş ancak herhangi bir fosil örneğine rastlanmamıştır. Müzemizde sergilenen ve yüzgeç kısmı olan kol kemiğine ait olduğu düşünülen balina fosili örneği, Türkiye'de ilk olma özelliğine sahip. Böylesine önemli bir tarihi bulgunun üniversitemizde sergilenmesinden dolayı çok mutluyuz. Her geçen gün gelişen koleksiyonuyla adından söz ettiren müzemizin, Uluslararası Mineral Birliği (IMA) Müze Komisyonuna üye olan Türkiye'deki ilk ve tek müze olma özelliği de bulunmaktadır. Amacımız, ÇOMÜ Yer Bilimleri Müzesi'nin, gelişen koleksiyonu, fiziksel mekanı ve sanal müzesiyle dünya literatürüne katkı sunan örneklerin sergilendiği bir müze haline gelmesini sağlamak ve burasını ÇOMÜ'ye ve Çanakkale'ye bir değer olarak kazandırmaktır."

Ziyaretçilerin, müzenin bölümlerini dikkatle incelediği ve en fazla ilgiyi balina fosiline gösterdiği bilgisini veren Çalık, http://ybm.comu.edu.tr internet adresindeki sanal müze gezintisi sayesinde de dünyanın dört bir yanından takipçileri bulunduğunu sözlerine ekledi.
 


Ege Denizi'nde, yaklaşık iki yıl önce Saros Körfezi Doğal Hayatı Koruma ve Amatör Olta Balıkçıları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (SAODER) Başkanı İsmail Gürlen tarafından tesadüfen bulunan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Yer Bilimleri Müzesi'nde sergilenen 10 milyon yıllık balina fosili, ziyaretçilerden ilgi görüyor. ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayten Çalık, fosilin bulunmasının ardından Paleontolog Yrd. Doç. Dr. Yeşilyurt'a verilip müze envanterine dahil edildiğini söyledi.


http://www.ntvmsnbc.com/id/25459753/ (NTVMSNBC'den alıntıdır.)Yorum Yaz


E-Posta :


Saklı tutulacaktır

İsim :


Yorumunuzun yanında gösterilir

Yorumu Gönder

Mevcut Yorumlar

  • Gönderilmiş hiç yorum yok. İlk yapan siz olun!