Projeler

Asya Ekspedisyonu

Anket

Asya Ekspedisyonu

Asya Ekspedisyonu, doğa fotoğrafçısı Cemal Gülas yönetm 


İstanbul Boğazı’ndan Asya Kıtasının kalbine uzanan bir yolculukla 29 ay sürecek bir belgesel projesidir.

 

Asya Ekspedisyonu ekibi, Ocak 2015 tarihinde Türkiye çalışmalarına başlamış ve 21 Haziran 2015 tarihinde ise Asya Kıtası çalışmaları için İstanbul’dan yolcu edilmiştir.

 

Avrupa kıtasının bitip Asya kıtasının başladığı yerde, tarih boyunca medeniyetlerin kavşağı olmuş kadim şehrimiz İstanbul’dan Asya’nın kalbine uzanan bu yolculukta, Asya Ekspedisyonu, coğrafi, etnolojik, antropolojik ve kültürel zenginliklere tanıklık etmektedir.

 

Cemal Gülas önderliğindeki deneyimli belgesel ekibi, Anadolu’dan başlayan Asya’nın büyülü coğrafyasında insan-doğa ilişkisine, bu coğrafyanın yarattığı eşsiz hikayelere eşlik ederek görsel ve yazılı arşiv oluşturmaktadır.

 

Asya Ekspedisyonu Projesi dahilinde gidiş ve dönüş şeklinde planlanan iki ayrı rotada bugüne kadar Türkiye dahil 6 ülkede çekimler gerçekleştirilmiş ve 60 bin kilometre yol katedilmiştir. Projenin devam eden sürecinde rotası gereği 4 ülkede 40 bin kilometre daha yol katedilecektir.

 

 

Temel olarak bir belgesel sinema filmi ve TV Belgesel serisi olarak planlanan projede, yolculuk boyunca coğrafi, etnolojik, kültürel antropolojik zenginlikler, medeniyetler ve eserlere yer verilmektedir.